12 września 2024

Jak wykonać wylewkę samopoziomującą w 6 prostych krokach?

Nie będąc fachowcem w branży budowlanej nie każdy może wiedzieć jak postąpić podczas przygotowania podłogi do finału wykończenia.

Co to jest wylewka samopoziomująca i jak zrobić ją właściwie, tak żeby na długie lata cieszyć się dobrze wykonaną pracą? Instrukcja krok po kroku, jak wykonać ostatnia warstwę przed pokryciem ozdobnym materiałem na podłodze.

Oto poradnik pod tytułem – Wylewka samopoziomująca – jak zrobić i cieszyć się z efektów?

  1. Ocena podłoża. Jeśli pomieszczenie znajduje się w nowym obiekcie można pominąć ten punkt i przejść do następnego. Jeśli dokonujemy remontu istniejącej substancji mieszkaniowej, warto sprawdzić jaki jest stan podłoża.
  2. Usuwanie zanieczyszczeń i elementów niezwiązanych na stałe. Jeśli na posadzce znajdują się pęknięcia, należy zbadać, czy szczeliny nie osłabiły struktury podkładu. Luźne elementy można potraktować lekkim młotkiem, a narośle i nierówności przecinakiem, lub szpachelką. Zabrudzenia substancjami oleistymi trzeba zmyć mocnymi detergentami.
  3. Wzmocnienie istniejącego podłoża. Po wyschnięciu starej wylewki należy ją zabezpieczyć gruntem.
  4. Aplikacja masy zaprawy. Suchą po gruntowaniu podłogę pokrywa się odmierzona precyzyjnie masą. Trzeba wcześniej wykonać obliczenia dotyczące ilości potrzebnego materiału w połączeniu z wodą.
  5. Okres wiązania i dojrzewania. W zależności od marki i przeznaczenia okres wiązania może potrwać do dwóch dni. Następnie czas na dojrzewanie wylewki może przeciągnąć się do tygodnia.
  6. Przejście do kolejnych prac wykończeniowych.

Artykuły o tym jak schludnie udekorować i funkcjonalnie wyposażyć mieszkanie lub dom znajdziesz w serwisie https://www.bedroom.pl/.