13 czerwca 2024

Zmiany w pogrzebach na przestrzeni lat

Przez ostatnie stulecie zwyczaje pogrzebowe w Polsce uległy drastycznej zmianie. Przed II wojną światową pogrzeby odbywały się zazwyczaj zgodnie z tradycjami katolickimi. Rozpoczynały się czuwaniem w domu zmarłego, gdzie rodzina i przyjaciele zbierali się, aby wyrazić swoją żałobę i szacunek. Następnie ciało zmarłego było przewożone konnym zaprzęgiem lub wozem do miejscowego kościoła na mszę świętą, po której następował pochówek na pobliskim cmentarzu.

Od tego czasu w Polsce nastąpiło kilka istotnych zmian w sposobie przeprowadzania pogrzebów (polecamy Epitafium Kraków). Przede wszystkim karawany z napędem silnikowym zastąpiły tradycyjne powozy konne jako środek transportu zwłok z miejsca na miejsce. Dodatkowo, współczesne praktyki, takie jak kremacja i dawstwo organów, są obecnie powszechne wśród tych, którzy chcą mieć alternatywną formę pozbycia się ciała po śmierci, niż pozwala na to tradycyjny pochówek.

Ponadto znaczniki nagrobne były niegdyś prostymi kamiennymi krzyżami, ale z czasem przekształciły się w bardziej wyszukane pomniki zawierające skomplikowane ryciny, które zawierają szczegóły dotyczące życia osoby, którą się pamięta – od dat i miejsc, w których żyła, po symbole, które zawierają jej hobby lub zainteresowania podczas życia na ziemi. Ponadto na niektórych grobach znajdują się fotografie przedstawiające wygląd fizyczny danej osoby za życia; coś, co nie było powszechne przed II wojną światową, ale obecnie jest coraz bardziej popularne wśród rodzin pragnących w ten sposób pośmiertnie uwiecznić swoich bliskich.

Wreszcie należy zauważyć, że wielu Polaków obecnie nadal przestrzega rytuałów religijnych związanych ze śmiercią, w tym stypy, a także mszy świętych z okazji wiecznego spoczynku – choć te ceremonie zwykle nie odbywają się już w kościołach, ale raczej poza miejscami, takimi jak prywatne domy lub parki, głównie ze względu na ograniczenia związane z Covid 19 obowiązujące obecnie w dużej części Europy (2020). Tak więc, mimo że sto lat może wydawać się dość długim okresem na papierze – kiedy chodzi o zwyczaje pogrzebowe tutaj w Polsce, niekoniecznie wszystko się zmieniło w tym okresie!