W ostatnich latach projekty domów z płaskim dachem cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Wyjątkowo nowoczesne i funkcjonalne, doskonale wpisują się w miejski, a nierzadko także i wiejski krajobraz. Biorąc pod uwagę zakup takiego projektu, powinniśmy rozważyć wszystkie jego plusy i minusy. Jakie będą zalety i wady domów jednorodzinnych z płaskim dachem?
Zalety domów z płaskim dachem
Projekt domu z płaskim dachem zapewni nam wiele korzyści, jakich próżno szukać w budynkach z dwu- i wielospadowym zadaszeniem. Przede wszystkim będzie on niezwykle odporny na działanie silnego wiatru. Niemal nie grozi mu zerwanie pokrycia, co jest szczególnie istotne pod kątem obserwowanych w ostatnich latach anomalii pogodowych. Przygotowany z atrakcyjnej cenowo i łatwo dostępnej papy termozgrzewalnej stropodach jest tani w wykonaniu, znacząco obniżając ogólny koszt budowy obiektu jednorodzinnego.
Nowoczesne domy z płaskim dachem cechują się prostą bryłą i ograniczoną powierzchnią pokrycia. Starannie ocieplone, do minimum ograniczają ucieczkę ciepła z wnętrz – w konsekwencji są wyjątkowo energooszczędne, umożliwiając obniżenie rachunków za ogrzewanie. Wiele osób ucieszy również fakt, iż w budynku z płaskim dachem pokoje na górnej kondygnacji są pozbawione skosów. Dzięki temu są one znacznie łatwiejsze do urządzenia, zapewniając większą przestrzeń życiową i wrażenie przestronności.
Powierzchnię płaskiego dachu można wykorzystać na wiele interesujących sposobów. Doskonale sprawdzi się ona jako miejsce montażu paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych, zmniejszających ogólny koszt utrzymania budynku. Możemy wygospodarować na niej funkcjonalny taras, który umożliwi nam zaaranżowanie komfortowej, nasłonecznionej strefy wypoczynkowej. Warto także rozważyć założenie tzw. zielonego dachu, który pozwoli powiększyć powierzchnię biologicznie czynną działki. Taka zaleta będzie ważna zwłaszcza dla posiadaczy wyjątkowo niewielkiego terenu. Dodatkowo taki zielony dach pomoże w filtrowaniu zanieczyszczeń oraz ograniczy zjawisko tzw. miejskiej wyspy ciepła, wykazując pozytywny wpływ na środowisko i klimat.
Wady domów z płaskim dachem
Bierzemy pod uwagę zakup projektu domu z płaskim dachem? Powinniśmy pamiętać także o pewnych wadach, związanych z takim typem budynku. Brak znacznego spadku pokrycia powoduje, że na dachu mogą zalegać znaczne ilości śniegu. Choć w ostatnich latach zimy są coraz mniej śnieżne, w przypadku nasilonych lub długotrwałych opadów konieczne może okazać się własnoręczne odśnieżanie powierzchni dachu.
Drugim, dla niektórych inwestorów istotnym mankamentem jest brak poddasza ze skosami. W domu z płaskim dachem pomieszczenia na górnej kondygnacji mają standardowy, wysoki sufit. Ułatwia on zaaranżowanie pokoi i eliminuje konieczność wykonywania mebli na zamówienie, niemniej nie pozwala na stworzenie przytulnego, klimatycznego wnętrza – jakie możemy wykreować na poddaszu jednorodzinnego budynku.
Projekt domu z płaskim dachem to propozycja, która posiada wiele zalet, ale również nieco wad. Zadaszenie o zminimalizowanym kącie nachylenia oferuje dodatkową przestrzeń o wszechstronnym przeznaczeniu, jest tanie w wykonaniu oraz ogranicza straty ciepła z budynku. Jednocześnie może ono wymagać regularnego odśnieżania, a prosta bryła pomieszczeń na górnej kondygnacji nie pozwoli na stworzenie nastrojowych sypialni pod skosami. Są to jednak stosunkowo drobne mankamenty, niemal nieistotne w zestawieniu z atutami, jakie zapewni nam dom z płaskim dachem.
Zdjęcie: Projekt domu Parterowy 1 z kolekcji Domy z wizją
Tekst sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl
Powiązane tematy
Jak dbać o odpowiednie wykonanie budynków?
Jak wykonać wylewkę samopoziomującą w 6 prostych krokach?
5 wskazówek jak wybrać projekt budowlany domu