Odpowiednie projektowanie budynków jest bardzo ważne dla faktu, aby można było z nich bez problemu i bezpiecznie korzystać przez wiele lat. O ile projekty niewielkich budowli, takich jak domy jednorodzinne nie sprawiają problemu, o tyle wyzwaniem dla projektantów i wykonawców stają się większe budowle, szczególnie przeznaczone do użytku przez większą ilość osób. W tym celu do działania zatrudnia się różne dziedziny nauki, aby można było stworzyć odpowiednie projekty i następnie we właściwy sposób posadowić budynki.
Odpowiednie badania gruntu
Jedną z ważniejszych kwestii podczas projektowania budynków jest przeprowadzenie odpowiednich badań gruntu. Tutaj zazwyczaj wkracza geotechnika ze swoimi możliwościami. Wykorzystując nauki ścisłe, jak na przykład fizyka czy chemia jak również nauki i przemieszczaniu się gruntów zajmuje się badaniami odnośnie odpowiedniego posadowienia budynków w konkretnych lokalizacjach. Duże konstrukcje są bowiem ciężkie, i co za tym idzie wymaga to właściwego zbadania wszystkich aspektów. W rejonach, gdzie mogą występować ruchy tektoniczne skorupy ziemskiej i tym samym mogą występować również trzęsienia ziemi, ma to szczególnie duże znaczenie. W stosunku do niewielkich konstrukcji, takich jak domy jednorodzinne ich inwestorzy rzadziej decydują się na wykonanie takich badań. Powodem często jest koszt i czas, jaki jest potrzebny na ich przeprowadzenie. Jednakże jeżeli jest ryzyko wystąpienia ruchów gruntu lub jest on niestabilny, warto przeprowadzić takie badania, aby uniknąć problemów związanych z wznoszeniem inwestycji.
Szczególne budynki – budownictwo inżynieryjne
Niektóre konstrukcje i budynki wymagają szczególnej uwagi. Mowa tutaj przede wszystkim o niesamowicie dużej precyzji, dotyczącej zarówno wykonania projektu jak również w późniejszym okresie wzniesienia budynków. Właśnie tym zajmuje się budownictwo inżynieryjne, które z pewnością jest jedną z najbardziej wymagających dziedzin, związanych z budownictwem. Do konstrukcji, którymi się zajmuje z pewnością można zaliczyć takie jak mosty, stacje kolejowe czy wysokie budynki. Pod uwagę przy ich projektowaniu należy brać bardzo wiele różnorodnych czynników, nie tylko wagę czy grunt (zob. kotwy gruntowe). Wpływ na nie maja również czynniki atmosferyczne, takie jak na przykład wiatr, deszcz czy śnieg lub niskie czy wysokie temperatury. Ponadto gdy chodzi o mosty, bardzo często projektanci muszą uwzględniać również wodę, jej nurt czy głębokość jak również ewentualny wpływ na korozję elementów, które będą się w niej znajdować. Oczywiście projekt musi uwzględniać również to, że z tego typu budowli korzystać będzie zazwyczaj bardzo wiele osób, dlatego tak istotne jest zapewnienie im odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Konstrukcje tego typu wznosi się na wiele lat, dlatego też jakość stosowanych do ich budowy materiałów również nie pozostaje bez znaczenia. W budownictwie inżynieryjnym wykorzystuje się wiele innych dziedzin nauki i wynikającą z nich wiedzę, aby stworzyć odpowiednie projekty i następnie wykonać zgodnie z nimi budynki.
Powiązane tematy
Jak wykonać wylewkę samopoziomującą w 6 prostych krokach?
Domy jednorodzinne z płaskim dachem – poznaj ich wady i zalety
5 wskazówek jak wybrać projekt budowlany domu