13 czerwca 2024

Jak wybrać brodzik prysznicowy?

Jeśli planujesz i urządzasz łazienkę, weź pod uwagę, że brodzik jest jednym z podstawowych na wyposażeniu popularnej łazienki z prysznicem. Wiele kabin osadza się na brodzikach, dlatego trzeba znaleźć idealny. Jakie są rodzaje brodzików i z czego mogę one być wykonane? Kilka porad znajdziesz poniżej.

Łazienki mogą znacznie różnić się od siebie, ale w każdej z nich znajdują się elementy stałe będące na ich wyposażeniu. Należy do nich między innymi umywalka i muszla klozetowa, ale także ceramika łazienkowa, czyli prysznic lub wanna. Większość z nas marzy o obu urządzeniach, ale niewielu ma taką możliwość.

Wybieramy prysznic i brodzik

Do wyboru jest prysznic z brodzikiem lub bez brodzika. Ta pierwsza opcja stała się bardzo popularna w ostatnich latach – można uznać ją nawet za wiodący trend. Jednak do wielu mieszkań nie jest polecana ze względu na odpływ. Jeśli kabina prysznicowa ma drzwi oraz ścianki, brodzik jest konieczny. Większość z nich nadal osadza się na brodzikach. Trzeba znaleźć odpowiedni, by razem z kabiną tworzył spójny zestaw i gwarantował szczelność.

Poznaj popularne rodzaje brodzików

Do najpopularniejszych brodzików należą:

  • brodziki klasyczne. Dostępne są brodziki klasyczne samonośne lub wpuszczane w podłogę. Można je zamontować na wylewce płasko lub na nóżkach. Najbardziej powszechne brodziki mają głębokość między 5 a 30 cm. Ich kształty powinny pasować do formy i wymiarów kabiny. Modne są też modele prostokątne, kwadratowe, okrągłe, półokrągłe lub heksagonalne. Wybrane brodziki mają powierzchnię antypoślizgową lub dysze masażowe – w zależności od potrzeb wybierz odpowiedni model dla siebie;
  • brodziki podpłytkowe. Na taki brodzik trzeba wcześniej znaleźć miejsce, optymalnie by było zaplanować go już na etapie budowy lub ew. remontu łazienki. Wtedy kabinę bez brodzika montuje się bezpośrednio na podłodze. Posiadają odpływ wbudowany lub kratkę ściekową i syfon. Prezentują się bardzo modnie i są chętnie wybierane.
  • Powierzchnie prysznicowe. Alternatywne rozwiązanie i doskonały kompromis. Są to wyjątkowo cienkie brodziki, zwykle w kształcie prostokąta lub kwadratu). Można je wybrać do modnych wnętrz, „wtapiają się” idealnie w podłogę. Mają też gładką powierzchnię, dzięki czemu łatwo można je pielęgnować i utrzymać w czystości.

Wybierając brodzik, weź pod uwagę także materiał, z jakiego został wykonany. Może to być m.in. akryl, ceramika lub stal emaliowana. Każdy materiał ma swoje zalety i wady. Warto je poznać, a następnie można dobrać model odpowiedni do swoich potrzeb.