14 lipca 2024

Pralka w kuczni czy w łazience?

Pralka w łazience to w zasadzie klasyczne rozwiązanie. Niemal zawsze pierwsze przychodzi na myśl, gdy chcemy ją ustawić podczas przeprowadzki. Sprawa wygląda dość błacho, ale wszystko zależy od metraża mieszkania. Przecież mamy możliwość umiejscowienia jej także w kuchni. Czy to dobry pomysł w momencie, gdy nie mamy dużej łazienki? Czy jeśli nie mamy dużej łazienki i musimy pralkę postawić w kuchni, to czy warto to zrobić? Jak wygląda ten pomysł? Zastanówmy się głębiej nad wadami i zaletami tego rozwiązania.

Pralka w kuchni?

Jest to dość mało popularny pomysł, ale co gdy nie mamy miejsca w łazience? Gdy łazienka jest tak mała jakiej sobie nie wyobrażałeś, nie masz wyjścia by podłączyć ją w kuchni. Na stronie www.PoradyBudowlane.pl widzimy mnóstwo nowoczesnych projektów, w których to pralka jest właśnie w kuchni. Pralkę można bez problemu umieścić w kuchni, co do niedawna było to zabronione, gdyż przepisy uległy zmianie i od 2018 roku jest to możliwe żeby pralka została podłączona w kuchni.

Wady posiadania pralki w kuchni

Pierwszą wadą, która się nasuwa aby pralka stała w kuchni a nie w łazience to taki, ze głośno pracuje a co gdy przyjdą goście. Dźwięki podczas pracy pralki tak jak np. podczas wirowania jest uciążliwe i niekomfortowe. Kolejną wadą jest to, że nie mamy gdzie przechowywać brudnego prania a w kuchni to niewyobrażalne rozwiązanie. Zapach brudnej bielizny się roznosi i najlepiej, by taki kosz trzymać w łazience ewentualnie w sypialni. Przenoszenie brudnej bielizny do prania tam, gdzie stoi pralka to kolejny problem, który może być irytujący. Następną rzeczą jest przetrzymywanie chemii do prania i na pewno musimy wygospodarować miejsce w kuchni na te rzeczy, ale jak dysponujemy takim małym metrażem, może być to kolejny problem.

Świetnym rozwiązaniem jest posiadanie pralni albo pomieszczenia gospodarczego. Jeśli nie mamy, to pralkę można postawić w przedpokoju w szafie pod zabudowę. Jedyną przeszkodą może być tylko podłącze, ale to również może być do rozwiązania. Wadą może być tylko i wyłącznie wilgoć gromadząca się w szafie. Zamknięta szafa i opary wydobywające się z pralki, mogą prowadzić do zniszczenia mebli, gdzie będzie prowadziło do rozklejania się okleiny meblowej lub gromadzenia się pleśni.

Czy zatem warto umieścić pralkę poza łazienką?

Stereotypy można łamać i pralka nie musi stać w łazience. Brak miejsca w łazience zmusza nas do poszukiwania alternatywnej lokalizacji. Gdzie rozwiązać można  w inny sposób, pralkę można postawić w kuchni a jeśli nie mamy tam miejsca można rozważyć podłączenie pralki w zabudowie w przedpokoju. Świetne rozwiązanie braku miejsca i zamaskowanie jest za drzwiczkami meblowymi.