14 lipca 2024

Jak urządzić pokój dla chłopca? Podpowiadamy.

Pokój dziecięcy to królestwo naszego syna. Aby jak najlepiej się w nim czuł, warto dobrać funkcjonalne meble i estetyczne dodatki powiązane z jego zainteresowaniami. Chłopcy tylko pozornie nie zwracają uwagi na szczegóły. W rzeczywistości ciekawy i oryginalny wystrój pokoju z pewnością podbije ich serca. Podpowiadamy, jak zagospodarować pokój syna, by chętnie w nim przebywał.

Kolorystyka i styl wnętrza

W pokoju chłopca najczęściej spotykamy ściany w odcieniu niebieskim. Błękit i granat to kolory stonowane i nierzucające się w oczy. Możemy także zdecydować się na biel, którą następnie ożywimy przy pomocy kolorowych zasłon lub dywanu. Jeżeli chcemy stworzyć dynamiczniejszą aranżację, postawmy na intensywny pomarańcz albo energetyzującą limonkę. Takie mocniejsze akcenty kolorystyczne mogą pojawić się na wybranych meblach. Kolorowe fronty lub dodatki często bowiem urozmaicają zestawy mebli dla dzieci. Do pokoju starszego chłopca warto jednak wybrać wyposażenie utrzymane w subtelnej kolorystyce. Przykładem mebli o neutralnej i nienachalnej tonacji jest system Alan, pochodzący od polskiego producenta – firmy Dolmar. Meble wykonano z bielonego drewna sosnowego, ubogacają je kontrastowe dodatki w wybranym kolorze. Do wyboru mamy popiel, brąz i orzech. Całość zachwyca przemyślanym i uniwersalnym projektem.

Zagospodarowanie przestrzeni

W pokoju chłopca musimy wyodrębnić 3 strefy: do wypoczynku, zabawy i nauki. Każda z nich pełni inną funkcję, dlatego warto zadbać o to, by znalazły się nawet w niewielkim pokoiku. Dużą rolę w każdej ze stref pełni światło. Gdy dziecko się uczy lub odrabia lekcje, potrzebuje dostępu do światła dziennego. Z tego powodu biurko powinno znaleźć się pod oknem. Wieczorem natomiast musimy zadbać o doświetlenie tego miejsca. Strefę zabawy możemy wyposażyć w tradycyjne zabawki. Jeśli naszego syna rozpiera energia, przyda się tu ścianka wspinaczkowa lub specjalna drabinka do ćwiczeń. Jeżeli brakuje miejsca na tego typu akcesoria, warto kupić miękki dywan, idealny do wygłupów na podłodze. Dysponując sporym metrażem, możemy wstawić do pokoju wygodny fotel lub dużą pufę, gdzie syn będzie mógł odpoczywać. W małym pokoju rolę strefy wypoczynku pełni łóżko.

Najważniejsze elementy wyposażenia

Umeblowanie pokoju dziecięcego, którego użytkownikiem jest kilkulatek lub nastoletni chłopiec jest dość proste. Wystarczy wybrać jeden z dostępnych na rynku systemów mebli dziecięcych bądź młodzieżowych. Zazwyczaj znajdziemy w nich wygodne łóżko o stylistyce dopasowanej do reszty elementów zestawu. Kolejnym niezbędnym w pokoju chłopca meblem będzie biurko. Tuż obok możemy wstawić regał na książki lub ulubione chłopięce zabawki. Duża szafa ubraniowa, zamykana szafa z półkami czy komoda to kolejne miejsca, w których syn przechowa swoje rzeczy. Odpowiednie rozstawienie mebli stworzy funkcjonalną przestrzeń. W zależności od rozmiaru pokoju możemy ustawić je tak, jak tradycyjną meblościankę, lub zachować pomiędzy meblami większe odstępy. Pamiętajmy o ważnych dla syna dodatkach np. o plakatach z jego ulubionym bohaterem czy innych wyrażających jego zainteresowania akcentach.

Meble młodzieżowe i dziecięce idealne do chłopięcego pokoju oferuje sklep internetowy marmex.pl.