14 lipca 2024

Jak dobrze wybrać oświetlenie? 

Minęło przeszło sto lat od momentu, kiedy oświetlenie elektryczne zaczęło na dobre rewolucjonizować dotychczasowe życie. Owszem, początkowo tego rodzaju innowacja pojawiała się przede wszystkim w większych zakładach i w co zamożniejszych domach. Dopiero z czasem pewnego rodzaju rewolucja zaczęła docierać do reszty domostw. Obecnie nikt nie jest w stanie sobie nawet wyobrazić życia bez prądu i bez oświetlenia elektrycznego. Naszym zmartwieniem nie jest dylemat, czy należy inwestować w taką nowoczesność, ale jakiego rodzaju żarówki powinny znaleźć się w naszym domu. Do niedawna prym wiodły tradycyjne żarówki, bo też nie było żadnej alternatywy. Dopiero później pojawiły się lampy halogenowe i oświetlenie led. Na jaką opcję warto się zdecydować?

Halogeny w XXI wieku 

Żarówki halogenowe są wypełnione gazem. Najczęściej we wnętrzu znajduje się brom lub jod i to one odpowiadają za wytwarzanie energii świetlnej. Tego rodzaju rozwiązanie okazało się być znacznie lepszym i korzystniejszym pomysłem na oświetlenie wnętrz i to z kilku względów. Przede wszystkim żarówki halogenowe cieszą się kilka razy dłuższą żywotnością niż tradycyjne żarówki. Dają bielsze światło i są dostępne w wariantach przeznaczonych na niskie napięcie oraz napięcie sieciowe. Są doskonałym wyborem dla osób, które poszukują efektywnego oświetlenia dekoracyjnego, ponieważ bez problemu znajdziemy modele o małych gabarytach. Sporym zainteresowaniem cieszą się [b]halogeny sufitowe[/b], ponieważ zapewniają doskonałe oświetlenie w każdym wnętrzu i wizualnie atrakcyjny efekt. Nie muszą zajmować wiele miejsca, ponieważ dostępne są świetne oprawy podtynkowe. Spectrum możliwości jest ogromne, dlatego bez większego problemu znajdziemy model idealnie wpasowujący się w nasze wnętrze.  Niemniej, wadą jest, że tego typu żarówka nagrzewa się dosyć szybko i osiąga znacznie wyższą temperaturę niż tradycyjna żarówka.

A może jednak oświetlenie ledowe? 

[b]Oświetlenie led[/b] bazujące na diodach było przedmiotem badań wielu naukowców, którzy starali się znaleźć alternatywę korzystniejszą dla środowiska i coś, co będzie znacznie wydajniejsze niż tradycyjna żarówka. Zanim jednak powstała pierwsza żarówka ledowa, musiano odkryć zjawisko elektroluminescencji. Badaniami zajmował się również amerykański inżynier, Nick Holonyak Jr., któremu dzisiaj przypisuje się wynalezienie diody elektroluminescencyjnej, choć niektóre źródła podają, że w latach siedemdziesiątych podobnego wyczynu dokonał George Craford. Dlaczego oświetlenie ledowe wyparło swoich poprzedników i stało się powszechnie stosowanym oświetleniem niemal na całym świecie? Żywotność takiej żarówki jest znacznie dłuższa, bo najlepsze z nich mogą pracować nawet do kilkudziesięciu tysięcy godzin. To znaczny plus, biorąc pod uwagę fakt, ze zwykła żarówka na ogół świeci maksymalnie do dwóch tysięcy godzin. Kolejnym plusem jest fakt, że żarówki ledowe nagrzewają się bardzo nieznacznie. Nie da się nimi poparzyć i nie będą również źródłem pożaru. Mogą znajdować się w zakładach chłodniczych i w żaden sposób nie wpływać na temperaturę we wnętrzu. Zaletą jest również fakt, że ledy dają na ogromny wybór, jeżeli chodzi o kolory. Tak naprawdę możemy zdecydować się na dowolną temperaturę barwową.