13 czerwca 2024

Dekorowanie dziełami sztuki.

W tym artykule proponujemy całkowitą zmianę sposobu myślenia – zamiast dekorować dziełami sztuki ściany, spróbuj zrobić coś przeciwnego i pozwól, aby sztuka odcisnęła piętno na wszystkich innych meblach!
Częstym błędem jest przekonanie, że ściany powinny być udekorowane jako ostatnie w pokoju, że obrazy lub plakaty w ramkach są tym, co wybiera się i wiesza jako wykończenie, gdy wszystko inne jest na swoim miejscu. Istota sprawy polega na tym, że sztuka powinna być osobista i rzadko można ją dokładnie dopasować do koloru istniejących mebli lub innych elementów wyposażenia. Dlatego czasami łatwiej jest myśleć inaczej i zaczynać od drugiego końca. Kiedy znajdziesz dzieło sztuki, które kochasz i które ma idealne wymiary dla pokoju, zainwestuj w to, aby obraz poprowadził wnętrze i zbuduj resztę pokoju w oparciu o to, co wisi na ścianach. Jak to zrobić?

1. Rozłóż kolory w całym pokoju

Jeśli masz do czynienia z dekorowaniem pustego pokoju, może być trudno wiedzieć, od czego zacząć, i do czego zmierzać. Jak już powiedzieliśmy – niech sztuka rządzi! Jeśli masz już wybrane dzieło sztuki, którym chcesz udekorować swój pokój, na pewno znajdują się na nim kolory w atrakcyjnej równowadze i we wzorach. Wykorzystaj to, co jest na obrazie i wybierz trzy lub cztery kolory, które będą powtarzały się na meblach, tekstyliach i dekoracjach.

2. Dopasuj do sztuki poduszki na sofie

Wiele osób lubi białe ściany, ponieważ uważa, że jasne otoczenie jest niemal konieczne podczas ciemnych zimowych miesięcy. Ale na tle białych ścian i białych mebli istnieje ryzyko, że wnętrze zleje się w jedną bladą całość. Aby temu przeciwdziałać, idealnie sprawdzi się kolorowe dzieło sztuki. Wzmocnij i podkreśl kolory na obrazach, szukając poduszek na sofę, które mają tę samą skalę kolorów.

3. Podejście do otoczenia

Oczywiście nie tylko kolory kontrolują wnętrze. Motyw na obrazie lub fotografii może działać co najmniej tak dobrze, jak przewodnia czerwona nić. Co powiesz na delikatny plakat w morskiej tematyce? Zastosuj te motywy we wnętrzu pokoju – meble inspirowane latami 50. i dekoracje nawiązujące do morza.

Czy twój dom może sprawić, że poczujesz się lepiej?

4. Dopasowanie do dywanu

Jednym ze sposobów na uzyskanie głębi w pomieszczeniu jest dopasowanie grafiki ściennej do dywanu w tym samym odcieniu koloru. Ułatwia to oku okrążenie pomieszczenia, gdy ten sam kolor pojawi się ponownie na płaskiej podłodze i pionowej powierzchni ściany.

5. Sztuka w centrum

Jeśli zakochasz się w ekstrawaganckiej sztuce z mocnymi kolorami, możesz zadziałać na kilka sposobów. Albo uzupełniasz obrazy innymi meblami w tej samej skali kolorów, wybierasz kolory niektórych detali jako akcenty, albo zostawiasz resztę pokoju, aby cała uwaga skupiała się na ścianie.

6. Powtarzające się kształty

Kolory, odczucia i motywy – oprócz wspomnianych już sposobów zdobienia opartych na sztuce, można też bardziej przyjrzeć się kształtom. Wzory geometryczne są jeszcze bardziej uwydatnione, jeśli można je podnieść za pomocą dodatków, takich jak poszewki na poduszki, dywaniki i tym podobne.

7. Niech sztuka kieruje pościelą

Oczywiste jest, że wszystkie powyższe wskazówki można równie dobrze zastosować w innych pomieszczeniach w domu – nie tylko w salonie. Co możesz zrobić w sypialni? Abstrakcyjny obraz zawieszony nad łóżkiem, może determinować wybór poduszek dekoracyjnych, pościeli czy koca.