13 czerwca 2024

Tęsknisz za ogrodem? Zieleń w mieszkaniu.

Stwórz atmosferę ogrodu w domu dzięki poniższym sprytnym sztuczkom, które nadadzą Twojemu mieszkaniu nieco więcej roślinnego uroku.
Życie w mieszkaniu ma wiele zalet, między innymi dlatego, że może być tańsze niż mieszkanie w domu. Ale brak ogrodu to dla wielu osób poważna wada. Jeśli tęsknisz za ogrodem lub tarasem, wypróbuj te sztuczki, aby wprowadzić do twojego wnętrza atmosferę ogrodu. To prawda, w bloku trudno jest odtworzyć gigantyczny trawnik z ozdobnym stawem i ogrodem różanym, ale możesz nadać każdemu pomieszczeniu ekstrawaganckie, bujne detale, które zacierają granicę między zewnętrzem a wnętrzem.

1. Zieleń w oknie

Wielu osobom w mieście brakuje poczucia zieleni za oknem. Ustawienie kilku doniczek na parapecie może dać ci bardzo potrzebną dawkę zieleni. Zachęcamy do wyboru roślin drzewiastych na różnych wysokościach i z różnymi liśćmi, aby stworzyć wrażenie naturalnego krajobrazu. Nie zapomnij dodać kwiatów. Umieszczenie doniczek na półkach i postawienie kwiatów ciętych na stole również nadaje pomieszczeniu przyjemnego klimatu.

2. Podwójna ilość

Jeśli masz miejsce za oknem, nieważne jak małe, wypróbuj tę sztuczkę: umieść duże rośliny w doniczkach zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz okna, aby stworzyć zielone głębie w pokoju. Nawet jeśli jest to tylko balkon lub wspólny dziedziniec za oknem, stwarza to iluzję zielonej oazy.

3. Odważ się wybierać duże rośliny

Duże rośliny doniczkowe są często drogie, ale warto w nie zainwestować. Pojedyncza gigantyczna roślina, daje wspaniały efekt. Zaletą zakupu dorosłej rośliny jest również to, że jest ona bardziej odporna, więc jest bardziej prawdopodobne, że przetrwa suszę lub inne problemy. Koniecznie przeczytaj wskazówki, jak dbać o roślinę, ponieważ wszystkie kwiaty mają inne potrzeby w zakresie wody, światła i składników odżywczych.

4. Stwórz ścianę z roślinami

Jeśli tak naprawdę nie masz energii, aby wypełnić pokój prawdziwymi roślinami, ale nadal chcesz poczuć się jak w ogrodzie, tapeta z motywem liści to mądry wybór. Możesz wybrać tapetę z motywem lasu. Oczywiście nie zastąpi to prawdziwego spaceru na łonie natury, ale wciąż jest zaskakująco podnoszące na duchu.

5. Zazieleniaj drzwi…

Spraw, że poczujesz się jak w tropikalnym raju, umieszczając duże rośliny doniczkowe tuż za drzwiami. W ten sposób masz wizję atrakcyjnej roślinności, nawet jeśli drzwi prowadzą tylko do korytarza.

6…lub okno

Dwie duże wielolistne rośliny, po jednej z każdej strony okna, tworzą wrażenie szklarni i sprawiają, że każde mieszkanie jest bardziej zielone. Wybierz odmiany drzewiaste – im wyższe tym lepiej – i umieść je w odpowiednich doniczkach. Nie zakładaj zasłon, aby uzyskać jak najwięcej naturalnego światła.

7. Pomyśl o cegle

Tworzenie ogrodu w domu to nie tylko umieszczanie roślin doniczkowych. Tapeta z białą cegłą sprawi, że Twój salon będzie przypominał przytulną oranżerię. Połącz tapetę z roślinami doniczkowymi i meblami z jasnego drewna, aby naprawdę podkreślić botaniczną inspirację; albo zdecyduj się na rattanowe meble nadające tropikalny klimat?

8. Zaaranżuj balkon

Jeśli nie masz ogrodu, ale masz to szczęście i posiadasz balkon, skorzystaj z okazji, aby całkowicie wypełnić go kwiatami. Wybierz rośliny, które dobrze się czują i dobrze rosną w doniczkach – poproś o poradę w kwiaciarni lub w centrum ogrodniczym. Jako dekoracja balkonu idealnie nadają się zielone byliny, takie jak drzewa laurowe i oliwne, ale należy je sprowadzić do wnętrza na zimę, jeśli balkon nie jest przeszklony. Sezonowe kwiaty dodają koloru i pozwalają śledzić pory roku.

9. Trawa zawsze zielona

Sztuczna trawa to super rozwiązanie na mały balkon. Automatycznie sprawia, że jest bardziej zielony – i oczywiście nie musisz jej przycinać! Użyj sztucznej trawy na małych obszarach i dodaj kilka leżaków, aby nadać balkonowi jeszcze bardziej letni charakter. Możesz nawet położyć kwadratowy kawałek sztucznej trawy wewnątrz pokoju obok drzwi balkonowych jako mini-matę.

Możemy sobie urządzić taras jak z greckiej pocztówki

10. Żywa ściana

Żywe ściany, czy też wertykalne ogrody, jak się je nazywa, stają się coraz bardziej popularne. Możesz mieć je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, i mają naprawdę wysoki współczynnik „wow”. Żywa ściana staje się jak dzieło sztuki, które nieustannie się zmienia, jest świeże i nowoczesne.
Jeśli chcesz zainwestować w żywą ścianę, ważne jest, aby zasięgnąć porady eksperta ogrodniczego, aby wybrać rośliny, które będą dobrze rosnąć na ścianie.

11. Zawieś doniczki

Jeśli żywa ściana wydaje się trochę zbyt nieporęczna, możesz wybrać prostszy wariant z doniczkami, które stawiasz na ścianie. Może nadać monochromatycznemu domowi trochę bardzo potrzebnego koloru i ładnie uzupełnia kolorowy dom. Upewnij się, że ustawiłeś jak najwięcej, aby uzyskać najlepszy efekt! W doniczkach nie muszą być drogie ani nietypowe rośliny; Bluszcz lub lilia naprawdę dobrze wyglądają.

12. Zrób ogród na wysokości

Być może zauważyłeś zabawne małe rośliny, które często widzisz w szklanych bańkach lub małych ceramicznych doniczkach w sklepach z wyposażeniem wnętrz? Są to rośliny powietrzne, Tillandsia , które mogą rosnąć i przetrwać bez gleby. Potrzebują jednak wilgoci i odżywienia oraz stałej cyrkulacji powietrza. Odpowiednia aranżacja stworzy futurystyczny ogród w domu, a jeśli powiesisz je na gałęzi, poczujesz się jeszcze bardziej jak w ogrodzie wewnętrznym.